Live For Speed by Michal 011093

Jeżeli usługa, o której mowa w pytaniu jest wewnątrzwspólnotową usługą transportu, to dla polskiego nabywcy jest to import usług, który należy udokumentować fakturą wewnętrzną. Fakturę tę należy ująć w deklaracji VAT-7 w poz. 34, 35 "Import Usług". Podatek należny z tytułu importu usług ulega przekształceniu w podatek naliczony w rozliczeniu za ten sam okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Jeżeli zakup usługi związany jest z czynnościami dającymi prawo do odliczenia podatku
- te same kwoty ujmuje się w poz. 46, 47 tej samej deklaracji VAT-7.

W programie proszę wprowadzić nowy dokument w oknie 9 Zakupy, wybierając
typ dokumentu - Import usług.
Następnie należy wydrukować fakturę wewnętrzną w następujący sposób:
- podświetlić wprowadzony dokument w oknie 9 Zakupy.
- kliknąć na ikonę drukarki,
- wybrać: Pismo do dostawcy - według wzoru wnt.pdo.



Czy można gdzieś to wydrukować? Fakturę wewnętrzną z tytułu WNT oczywiście znalazłem, ale niestety ma dopisek WNT (może by go zlikwidować i byłby wzór iniwersalny?). Tak przy okazji po co faktura wewnętrzna ma na wydruku określenie, że dotyczy sprzedaży? Nie mówiąc już, że zachęcająco szczególnie na tym wydruku wyglądają wykropkowane miejsca dotyczące waluty i kursu, które użytkownik wprowadził już w momencie zapisawania faktury.



Zakładam, że prowadzą Państwo KpiR oraz sprzedaż wyłącznie opodatkowana (nie ma sprzedaży zwolnionej z VAT). W takiej sytuacji w zakupach należy wprowadzić dokument typu „Nabycie wewnątwspólnotowe”, potem pozycje zakupu - poszczególne towary gdzie cena PLN będzie cena zakupu i wybrać stawkę VAT jaka obowiązuje w Polsce dla tych towarów. Wprowadzając pozycje na tym dokumencie należy zwrócić uwagę, że w miejscu „VAT na dokumencie” powinna być kwota 0,00 a w miejscu „VAT do odliczenia” powinna być kwota VAT. Do rozliczenia podatku VAT jest to tzw. podatek neutralny bo następuje automatycznie jego naliczenie i odliczenie w tej samej wysokości (naliczenie w sprzedaży i odliczenie po stronie zakupów). Po wprowadzeniu tego dokumentu w zakupach należy wydrukować fakturę wewnętrzną nabycia wewnątwspólnotowego. Aby to zrobić podświetlić w zakupach wprowadzoną fakturę zakupu wybrać Zestawienia – zakupy – Pismo do dostawci i sporządzić wydruk według wzoru „wnt.pdo”. Wydrukowany dokument dopiąć do faktury zakupu. W PIT wartość zakupu towaru wchodzi kwotą netto (czyli kwota waluty wskazana w fakturze zakupowej przeliczona na złotówki) w kolumnę „10”KpiR i w całości wchodzi w koszty w tej kwestii nie różni się od zakupu towarów w kraju. Zmiana stanu zapasów jest rozliczana na koniec roku przez różnice inwentaryzacji na początek i koniec roku.
Dodatkowo przy zapłacie za fakturę zakupu otrzymaną z Anglii mogą powstać różnice kursowe dodatnie lub ujemne, które należy oddzielnie zaksięgować w ksiedze. Dodatnie różnice powstają gdy zapłata za towary przeliczona na złotówki była mniejsza niż koszt zakupu towarów zaksięgowany z faktury. Ujemne różnice powstają w sytuacji gdy zapłata w walucie przeliczona na złotówki jest większa niż koszt zakupu towarów zaksięgowany z faktury.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • spaniele.keep.pl