Live For Speed by Michal 011093

CytatW związku z utrzymującymi się od wczoraj pogłoskami o awarii elektrowni jądrowej na Ukrainie - po porozumieniu z dozorem jądrowym Ukrainy - stwierdzam, że żadna tego rodzaju awaria nie miała miejsca.

Wiceprezes Państwowej Agencji Atomistyki
Główny Inspektor Dozoru Jądrowego
Witold Łada

A dla tych co latają i roznoszą tą plotke, nie sprawdzając mam ten cytat

http://www.paa.gov.pl/



No tak wszyscy na tym wydziale nas uczą, że nalezy mowic spektrometria mas, a ja ostatnio czytam sobie "Postepy techiki jądrowej" - a w nim artykuł: Zastosowanie promieniowania jonizującego do degradacji wybranych pestycydów w wodach i ściekach, i bez zadnych przeciwwskazań autorzy tekstu uzywaja formuły spektrometria masowa. Dosc dziwne bo pismo pochodzi z naukowej jednostki (Panstwowa Agencja Atomistyki) i wydaje mi sie, ze na takim szczeblu juz nie powino robic sie tak ewidentnych bledow.




Iran ma uran na wyprodukowanie jednej bomby atomowej


Iran ma juz na tyle materiału nuklearnego, że jest już w stanie wyprodukować pojedyncza bombę atomową - wynika z analiz ekspertów, którzy powołują się na raporty od światowych inspektorów atomistyki - podaje serwis International Herald Tribune.
Takie informacje wynikają z rutynowego raportu wydanego przez Agencję Energii Atomowej, która przeprowadzała inspekcje w głównym ośrodku nuklearnym Iranu w Natanz. według raportu, Iran na początku miesiąca dysponował 630 kg nisko wzbogaconego uranu.

Według ekspertów, to wystarczająca ilość na produkcję bomby, ale zauważają, że to symboliczny "krok milowy" Iranu, który musi podjąć następne kroki. Iran musi nie tylko złamać międzynarodowe zakazy czy wyrzucić z kraju inspektorów, ale nadal musi oczyszczać paliwo i zacząć konstruować odpowiednie uzbrojenie. A nie jest pewne czy Iran dysponuje odpowiednia technologią.



MODYFIKACJA SIWZ

do postępowania nr ZP-21/Log/2007
na zakup i dostawę elementów systemu ochrony oraz indywidualnych środków ochrony.


Zamawiający modyfikuje zapisy SIWZ, poprzez dodanie w punkcie 7 podpunkcie 1 po literze "f" dodatkowej litery "g" w brzmieniu:
Wykonawcy ubiegający się o udzielenie im zamówienia w poszczególnych zadaniach muszą załączyć ponadto:
- do zadania ofertowego nr 1 (urządzenie RTG do prześwietlania bagażu):
1) zezwolenie Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki na działalność polegającą na nabywaniu, instalowaniu, uruchamianiu i serwisowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 276) z zakresem obowiązywania nie krótszym niż do dnia 31.12.2007 r.
- do zadania ofertowego nr 5 (kamizelki kuloodporne):
1) atest zgodności - zaświadczenie podmiotu uprawnionego do kontroli jakości potwierdzający, że przedmiot zamówienia odpowiada normie określonej w SIWZ zgodnie z Ustawą z dnia 22 czerwca 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 67, poz. 679 z późniejszymi zmianami) oraz Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 145, poz. 1625 z późniejszymi zmianami)
2) koncesja na działalność w zakresie objętym zamówieniem wydana przez MSWiA..

Przewodniczący Komisji Przetargowej

ppłk Dariusz Maksimowicz



http://serwisy.gazeta.pl/...48,3563513.html

Czysta energia jądrowa?

Znaleźliśmy sposób na rozwiązanie problemu niebezpiecznych odpadów z elektrowni atomowych - twierdzą niemieccy naukowcy

Magazynowanie i transport tego, co pozostało po produkcji energii z atomu, uważane jest za największą wadę energetyki jądrowej. Tak uważa 35 proc. respondentów sondażu przeprowadzonego na zlecenie Państwowej Agencji Atomistyki. Średniej wielkości elektrownia jądrowa o mocy 1 GW zużywa w ciągu roku 24 tony tlenku uranu. Z tego pozostaje 750 kg odpadów, które trzeba gdzieś składować.

(...)

Szef grupy badaczy profesor Claus Rolfs na pomysł skracania półokresu rozpadu niektórych pierwiastków wpadł trochę przez przypadek. Rolfs jest astrofizykiem i badał reakcje fuzji jądrowej we wnętrzu gwiazd. Swoje eksperymenty, w których rozpędzonymi protonami (tzw. pociskami) bombardował jądra atomowe (tzw. tarcze), prowadził w małym akceleratorze cząstek. Zauważył, że reakcje fuzji pomiędzy przyspieszonymi cząstkami a jądrami zachodzą częściej, gdy te drugie otoczone są warstwą metalu.



cytat:

W dniu 4 stycznia 2005 r. rząd przyjął dokument Polityka energetyczna Polski do 2025 roku, w którym napisano:

Ze względu na konieczność dywersyfikacji nośników energii pierwotnej oraz potrzebę ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, uzasadnione staje się wprowadzenie do krajowego systemu energetyki jądrowej
Ponieważ prognozy wskazują na potrzebę pozyskiwania energii elektrycznej z elektrowni jądrowej w drugim dziesięcioleciu rozpatrywanego okresu, to biorąc pod uwagę długość cyklu inwestycyjnego konieczne jest niezwłoczne rozpoczęcie społecznej debaty na ten temat.
Państwowa Agencja Atomistyki zamierza zająć się ewentualnym planowaniem rozmieszczenia elektrowni jądrowej. Ma być jedną z wielu elektrowni zapewniających bezpieczeństwo energetyczne kraju, która (według opinii PAA) nie zagraża środowisku bardziej niż konwencjonalne elektrownie.





W opisie tego czujnika sie informacja że jest to czujnik jonizacyjny....
Wysyłany pocztą do samodzielnego montazu.troche mnie to zaskoczyło. Moze ktoś wie o co chodzi?
Pozdrawiam
Ja mam złe doświadczenia z czujnikami jonizacyjnymi.
Straaasznie czułe (o ile się nie mylę czujniki jonizacyjne reagują na zawartość cząstek węgla w powietrzu).
Efekt był taki, że wystarczyło coś smażyć (nawet nie było widać dymu) - a czujnik już reagował. Do zastosowań domowych chyba lepiej sprawdzają się czujki optyczne...

Co do samodzielnego montażu - to chyba jeszcze tańsza opcja niż "made in China" :wink: Koledze e-system chodziło o to, że normalnie na zakup czujek jonizacyjnych wymagane jest zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki, a oni te czujniki Kidde sprzedają wysyłkowo :roll: No to faktycznie dziwne :roll:
Bo ja parę lat temu rzeczone czujki jonizacyjne kupowałem po prostu "z półki" - bynajmniej nie spod lady :wink: w jednej z uznanych firm sprzedających systemy alarmowe. I nawet fakturę dostałem...



To tylko atomowa plotka
Nie było żadnej awarii w elektrowni atomowej na Ukrainie. Pogłoski na ten temat to tylko wyjątkowo uporczywa plotka – dowiedział się RMF FM w Państwowej Agencji Atomistyki. Plotki na temat awarii w Chmielnickiej Elektrowni Atomowej zdementował także ukraiński Urząd Dozoru Jądrowego.Skąd się wzięła ta plotka? Pan Tomasz pisze w e-mailu do redakcji RMF FM, że słyszał te pogłoski od znajomej z sanepidu. Z kolei pan Rafał twierdzi, że plotka krąży wśród kierowców samochodów ciężarowych, którzy przekazują ją sobie przez CB-radio.

Chmielnicka Elektrownia Atomowa znajduje się w niewielkiej miejscowości Nietyszyn w obwodzie chmielnickim na Ukrainie (około 200 kilometrów od granicy z Polską). W elektrowni zainstalowane są 2 reaktory typu WWER (wodne, ciśnieniowe). Moc elektryczna każdego z nich wynosi 1000 MW.




  nie wiem czy prawdziwe ... moze jakas sciema ... ale bardzo prawdopodobne ...


<mlody84> Hahha policja wpadla na chate Siwego XD
<aghr> co w tym śmiesznego?
<mlody84> nigdy nie zgadniesz co ten debil zrobil :D
<aghr> ??
<mlody84> skonczyl studia i wiesz szuka bezskutecznie pracy od dwoch miechow
<mlody84> no i tak wsciekly, bo wszedzie wolaja doswiadczaenie albo mowia jak sklada na sprzedawce ze ma za wysokie kwalifkacje
<mlody84> wpadl na ciekawa oferte pracy w Panstwowej Agencji Agencja Atomistyki w Warszawie, ktora znalazł na portalu wybiórczej
<aghr> ??
<mlody84> domyslajac sie ze standardowe cv i list motywacyjny nic mu dadza, wyslal do nich aplikacje: "Szanowny Panstwo, zwiazku z ogloszeniem pracy chcialbym aplikowac o prace w panstwa firmie, nie spelniam zadnych wymagan, ale wydaje mi sie ze i tak mam cos ciekawszego do zaoferowania, a mianowicie mam do sprzdazy wzbogacony uran z importu, oryginalny, swiezo wywieziony z Iranu. Z poważaniem Abdul Rahim Ishmir. P.S. W zalaczniku przesylam dowod".
<mlody84> zeby byc bardziej wiarygodnym wsadzil tam srubke, ktora zabral z wycieczki z Czarnobyla :D
<mlody84> antyterrorysci mu przedwczoraj sie rozpierd*lili drzwi XD
<aghr> lol :D



Biznes: Polskie prawo atomowe się zmienia
  http://m.onet.pl/_m/a96e25e771bf6b80...068ae1,1,1.jpg Państwowa Agencja Atomistyki uzyska większe uprawnienia do nadzoru nad obiektami jądrowymi - wynika z założeń do projektu ustawy zmieniającej Prawo atomowe, przyjętych we wtorek przez Radę Ministrów.

Więcej...
Linki: http://www.tvn24.pl/12692,1661829,0,1,polskie-prawo-atomowe-sie-zmienia,wiadomosc.html




Policjanci z CBŚ zatrzymali wczoraj 16-letniego ucznia gimnazjum, u którego zabezpieczono różnego rodzaju chemikalia i minerały. Wśród tych ostatnich znalazły się dwa niewielkie kawałki skał wykazujące w nieznacznym stopniu właściwości radioaktywne. Śledczy ustalili też prawdopodobne źródło pochodzenia radioaktywnych minerałów – okazał się nim 48-letni mieszkaniec Nysy. Obecnie trwają przeszukania u kolejnych ustalonych osób, które mogą posiadać niebezpieczne materiały.

Na ślad tej sprawy trafili funkcjonariusze CBŚ KGP, którzy na bieżąco śledzą treści pojawiające się w Internecie. To oni trafili na film, w którym młody człowiek chwali się posiadaniem niebezpiecznych substancji. Na podstawie tych ustaleń policjanci z CBŚ zatrzymali wczoraj 16-letniego ucznia gimnazjum, mieszkańca powiatu sieradzkiego. W wyniku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych, które użytkował, zabezpieczono minerały wykazujące właściwości radioaktywne oraz różnego rodzaju substancje chemiczne.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że 16-latek chciał wykorzystać chemikalia do doświadczeń naukowych, ponieważ jest pasjonatem chemii i fizyki.

Funkcjonariusze CBŚ postanowili się dowiedzieć, w jaki sposób młody człowiek wszedł w posiadanie radioaktywnych odłamków. Ustalenia śledczych doprowadziły do prawdopodobnego źródła – okazał się nim 48-letni mieszkaniec Nysy, kolekcjoner minerałów, w którego mieszkaniu odnaleziono 4 kg radioaktywnych elementów skał. Na miejsce wezwano stosowne służby, które określą stopień ewentualnego zagrożenia. Zabezpieczone odłamki skał zostały przekazane specjalistycznej firmie zajmującej się utylizacją tego typu substancji. O znalezisku powiadomiono też Państwową Agencję Atomistyki.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że zabezpieczone u zatrzymanego 48-latka odłamki skalne zostały wykopane w starej kopalni uranu na terenie Czech, a następnie przywiezione do Polski.

Obecnie trwają przeszukania u kolejnych ustalonych osób, które mogą posiadać niebezpieczne materiały.

Zarówno uczniowi gimnazjum, jak i 48-letniemu mieszkańcowi Nysy, za posiadanie i handel bez zezwolenia materiałami radioaktywnymi, grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności
http://www.policja.pl/por..._mineralow.html



Radio dzi ś powiedzialo, że wg bada ą 62% Polaków popiera idee budowy elektrowni atomowej w Polsce, a 48% zgodziłoby się na to w swoim regionie. Prezes jakiej ś tam agencji atomistyki o nazwisku Niewodnicza ąski powiedzial, ze to wynik "dobrze sformułowanych" pyta ą, a poprzedni sondaż dał wynik 25% za.
Zaraz potem jaka ś dziewuszka mówiła w imieniu bodajże Greenpeace, z eelektrownei atomowe sa "strasznie niebezpieczne", nie ma gdzie składowa Ś odpadów radioaktywnych i należy w Polsce stosowac energrtyke oparta o odnawialne źródła energii.
POtem jakis go ś Ś, atomista, tłumaczył, ze w POlsce dzis zużywa sie 150 TWh energii, a całkowity potencjał możliwych do wykorzystania źródeł energii to 20 TWh rocznie. Dod ął, że na 490 reaktórów na świecie , eksploatowanych pzrez 30 000"reaktorolat" były tylko dwa wypadki, w tym jeden z ofiarami śmiertelnymi, a energetyka klasyczna, nawet wodna jest duzo bardziej niebezpieczna. Tyle, co PR3.
Ja do tego dodam, że "ekologowie" protestuja tez przeciw budowie:
- farm wiatrowych (przykład Krokowa i okolice Słupska),
- elektrowni wodnych (Czorsztyn, Nieszawa),
- spalarni odpadów (Warszawa),
- linii kolejowych do przewozu węgla, autostrad (jw,), naftoportów, gazoportów, rurociagów, zbiorników gazu itp.
A do tego dodam, że kiedy ś współorganizowałem nasze referendum pzreciw komunistycznej elektrowni atomowej, po którek po za tym ze pozostały gruzy i ruiny (niestety), to pozostali tez w Wejherowie fajni, nowi ludzie. Ale niezależnie od ich fajno ści i pracowito ści byłem wtedy gor ąco PRZECIW.
A dzi ś? Jakie powino by Ś nasze stanowisko? Wiemy że lokalizacja w Kartoszynie jest już nie do użytku, więc możemy to ocenia Ś na chłodno... bez osobistych emocji... jakie jest wasze zdanie?

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • spaniele.keep.pl