Live For Speed by Michal 011093

to ja troche z innej beczki:



Numer 2006-09-17

Rynek w blasku nocy

Katowicki Rynek nocą jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. To nie żart. Tak uznali jurorzy konkursu na „Na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2006 roku”.

Konkurencja była duża. O nagrody rywalizowało 31 miast. Walczyły w trzech kategoriach. Katowice wystartowały w kategorii „Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu” i za projekt „Rynek w blasku nocy” zdobyły drugie miejsce.
Zawdzięczamy to wydziałowi gospodarki komunalnej. To tu przygotowano projekt konkursowy, który rzucił na kolana jurorów. Składał się z kilku zdjęć. Jurorzy zobaczyli oświetloną kamienicę, stojącą na rogu ulic Pocztowej i Młyńskiej oraz budynek przy Rynku 13. W walce o zwycięstwo pokonał nas tylko Gdańsk. Na drugim miejscu tłoczno. Równie wysoko jak Katowice oceniono Łódź i Poznań.
Konkurs jest organizowany co roku jest przez Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza przy współpracy Polskiego Związku Producentów Przemysłu Oświetleniowego i Narodowej Agencji Poszanowania Energii.
– Celem konkursu jest promowanie inwestycji władz samorządowych związanych z instalacjami oświetleniowymi, przedstawienie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań technicznych – wyjaśniają organizatorzy.
Nagrody nasi urzędnicy odbiorą wkrótce na Targach Światło i Elektrotechnika. Nieoficjalnie sami przyznają, że nagroda ich trochę zaskoczyła, choć rzeczywiście iluminacja tych obiektów jest imponująca. Wielu mieszkańców ta nagroda dziwi. W końcu Rynek to w Katowicach od lat temat drażliwy. To co jest w niczym nie przypomina rynku, a katowiczanie z zazdrością patrzą na Wrocław, Kraków czy Poznań.



[DŁUGOŁĘKA K/Wrocławia]

Dom nie z tej ziemi

2008.06.30

Przedstawiamy wam "Luminę", najnowocześniejszy dom w Polsce, w której wszystko będzie trochę jak z opowiadań science-fiction albo marzeń ekologa. Będą w niej szyby, które przepuszczają światło, ale zatrzymują ciepło i system umożliwiający spłukiwanie toalety deszczówką

Modelowy dom został zaprojektowany we wrocławskiej Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Jego budowa w Długołęce ruszy jeszcze w te wakacje.

Ściany nie byle jakie

Wrocławianie są pionierami w budowie domów energooszczędnych. Przed rokiem pierwszy taki budynek postawiło jedno z małżeństw naszych architektów. Teraz ARCHIPELAG idzie o krok dalej. I to nie tylko dlatego, że "Lumina" będzie oferowana do normalnej sprzedaży.
- Nasz dom nie będzie budynkiem pasywnym. W "Luminie" zostanie wykorzystana pompa ciepła z pionowym kolektorem gruntowym - tłumaczy Dorota Palmączyńska, kierownik działu projektowego ARCHIPELAG - czyli dom będzie czerpał ciepło do ogrzewania z wnętrza ziemi. Zresztą w "Luminie" wszystko jest jakby nie z tego świata. Może się też wydawać ziszczonym snem ekologa. Szyby wyposażone w specjalne siatki zatrzymujące promienie słoneczne i jednocześnie odbijające do wnętrza pomieszczenia światło, kolektory słoneczne na dachu, wykorzystane do pozyskania ciepłej wody i umożliwiające funkcjonowanie ogrzewania podłogowego. Jest też drugi system, ogniwa fotowoltaiczne (dużo bardziej skomplikowane niż baterie słoneczne), które generują prąd do działania pompy ciepła, systemu paneli słonecznych, wentylatorów i systemu odzyskiwaczy ciepła.
- Dzięki kompaktowej, zwartej bryle budynku i prostej konstrukcji dom traci mniej energii. Oczywiście można skomplikować formę domu, ale należy wówczas uwzględnić te dodatkowe straty - dodaje Dorota Palmączyńska.
Szczegółowe rozwiązania są tak skomplikowane, że laikowi trudno je zrozumieć. W "Luminie", nawet ściany są zaangażowane w ogrzewanie wnętrza zimą i chłodzenie latem. Inteligentne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy dźwiękiem będzie pracować na komfort użytkowników tego budynku. Nie marnuje się nawet deszczówka. Będzie ona z dachu odprowadzana i magazynowana w podziemnych zbiornikach i wykorzystywana do podlewania ogrodu, mycia podłóg czy spłukiwania toalet. W ten sposób można zaoszczędzić ok. 45% wody pitnej.
- Oczywiście dom będzie podłączony do sieci energetycznej, ale chodzi o to, aby jak najwięcej energii wytworzyć korzystając z odnawialnych jej źródeł, oszczędzając nasze finanse i środowisko naturalne - mówi Dorota Palmączyńska.

Najpierw testy

Ile będzie kosztować taki dom? Wciąż jeszcze nie wiadomo. Na razie eksperci z Narodowej Agencji Poszanowania Energii pracują nad obliczeniami i wnioskami do projektu. Dopiero po wybudowaniu "Luminy" i przetestowaniu np. szczelności całego budynku, dom dostanie certyfikat energooszczędności i będzie też wiadomo jakie generuje koszty.
- Gotowy dom będzie można zwiedzać - mówi Marta Wawryszyn z ARCHIPELAG. - Każdy będzie mógł przyjrzeć się jak działają konkretne systemy i jak wygodna jest "Lumina" oraz policzyć, kiedy zaczną zarabiać na tym, że na jego utrzymanie będą wydawać znacznie mniej pieniędzy niż ich sąsiedzi - dodaje.

Bartłomiej Knapik


Tak ma wyglądać najbardziej ekologiczny dom we Wrocławiu (fot. Projekt Archipelag)

http://echomiasta.pl/index.php?option=c ... Itemid=46#

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • spaniele.keep.pl