Live For Speed by Michal 011093

" />Aby w Polsce prowadzić działalność agencji zatrudnienia, czyli np. agencji pośrednictwa pracy, agencji pracy czasowej lub agencji doradztwa personalnego lub poradnictwa zawodowego, konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru agencji zatrudnienia.

Agencje nie wpisane do rejestru działają niezgodnie z prawem i korzystanie z ich usług wiąże się ze zwiększonym ryzykiem.

Wykaz agencji, w tym agencji pośrednictwa pracy za granicą dostępny jest na stronie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: http://www.kraz.praca.gov.pl. Można tam znaleźć adresy i numery telefonów agencji. Niestety, jeszcze bez adresów email i stron internetowych‌

Nie wymaga wpisu do rejestru agencji zatrudnienia prowadzenie serwisu ogłoszeniowego zamieszczającego ogłoszenia z ofertami pracy.

W innych krajach nie zawsze wymagane jest posiadanie licencji czy specjalnej rejestracji agencji pośrednictwa pracy. W Irlandii wymagane jest posiadanie licencji.
W Wielkiej Brytanii działalność agencji zatrudnienia nie jest licencjonowana. Można natomiast sprawdzić, czy dana firma znajduje się w rejestrze spółek (Companies House): http://wck2.companieshouse.gov.uk.
Firmy, które nie znajdują się w tym rejestrze, działają jako ‟jednoosobowa działalność gospodarcza”. Nie oznacza to, że są nielegalne, ale najczęściej są to niewielkie podmioty o ograniczonych możliwościach organizacyjnych i finansowych.

Ani w Polsce, ani w Wielkiej Brytanii, agencje nie mogą pobierać opłat za znalezienie pracy. W Zjednoczonym Królestwie od reguły tej są wyjątki, dotyczące agencji Au pair, które mogą pobierać niewielkie opłaty oraz agencji modelek i artystów, pobierających prowizję od wartości kontraktu zdobytego dla artysty lub modelki.

Prawo brytyjskie zabrania ponadto agencjom stawiania osobom szukającym pracy wymogu skorzystania z innych usług oferowanych przez agencję jako warunku uzyskania pracy. Nie wolno więc wymagać od pracownika, aby wykupił np. ubezpieczenie lub transport jako warunku znalezienia pracy – pracownik ma prawo wyboru i może nabyć ubezpieczenie czy transport oraz inne usługi we własnym zakresie, niekoniecznie za pośrednictwem agencji.

W Polsce, choć prawo w tym zakresie nie jest jednoznaczne, należy z dużą ostrożnością podchodzić do ofert, w których agencja wymaga wykupienia dodatkowych usług (zwłaszcza transportu), zwłaszcza jeżeli ich cena wydaje się być zawyżona.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • spaniele.keep.pl