Live For Speed by Michal 011093


Witam,
Co sądzicie o Krakowskiej Fabryce Armatur a w zasadzie o armaurze przez tą
fabrykę produkowaną? Domyślam sie że nie jest to Grohe ale czy warto sie w
ogóle zastanawiać czy może tak jak z Valvexem....chińszczyzna i
dziadostwo....
Pozdrawiam
Robi






Użytkownik "Robert" napisał w wiadomości
news:gqoeif$55t$1@atlantis.news.neostrada.pl... Witam,
Co sądzicie o Krakowskiej Fabryce Armatur a w zasadzie o armaurze przez tą
fabrykę produkowaną? Domyślam sie że nie jest to Grohe ale czy warto sie w
ogóle zastanawiać czy może tak jak z Valvexem....chińszczyzna i
dziadostwo....
Pozdrawiam
Robi





Użytkownik "Kudlaty" napisał w wiadomości
news:gqr0pf$brv$1@atlantis.news.neostrada.pl...

Użytkownik "Robert" napisał w wiadomości
news:gqoeif$55t$1@atlantis.news.neostrada.pl... Witam,
Co sądzicie o Krakowskiej Fabryce Armatur a w zasadzie o armaurze przez
tą fabrykę produkowaną? Domyślam sie że nie jest to Grohe ale czy warto
sie w ogóle zastanawiać czy może tak jak z Valvexem....chińszczyzna i
dziadostwo....
Pozdrawiam
Robi




Robert pisze: Witam,
Co sądzicie o Krakowskiej Fabryce Armatur a w zasadzie o armaurze przez tą
fabrykę produkowaną? Domyślam sie że nie jest to Grohe ale czy warto sie w
ogóle zastanawiać czy może tak jak z Valvexem....chińszczyzna i
dziadostwo....




Użytkownik "Robert" napisał w wiadomości
news:gqoeif$55t$1@atlantis.news.neostrada.pl... Witam,
Co sądzicie o Krakowskiej Fabryce Armatur a w zasadzie o armaurze przez tą
fabrykę produkowaną?



Krakowska Fabryka Armatur SA
ul. Zakopiańska 72
30-418 Kraków
tel. +48 12 2544200
fax +48 12 2544201
e-mail: http://www.kfa.pl



" />Może opowiem o swojej dzielnicy IX Borek Fałęcki, może to nie region, ale okolica moja o której warto wspomnieć

źródło: http://www.dzielnica9.krakow.pl

"Borek Fałęcki - obszar Krakowa, leżący na terenie Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki miasta Krakowa. Położony jest w południowej części Podgórza. Charakteryzuje się nierównym rozłożeniem zabudowy. Osiedle składa się z pięciu 11-kondygnacyjnych bloków, resztę stanowi podłużna 3-kondygnacyjna zabudowa. W niedalekiej odległości znajdują sie również domy jednorodzinne.

Borek Fałęcki to obszar znajdujący się na obrzeżach miasta Krakowa. Charakterystycznym punktem Borku jest Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej, który znajduje się na szczycie Góry Borkowskiej przy ulicy Zakopiańskiej. Ulice Jugowicka, Zawiła i Zakopiańska dzielą Borek Fałęcki na 4 części. Na południowym zachodzie znajduje się osiedle domków jednorodzinnych – Kliny Borkowskie, na południowym wschodzie również osiedle domków – Jugowice - dzielnica Krakowa. (Pod względem administracyjnym Jugowice i Kliny Borkowskie stanowią część Dzielnicy X). Na północnym zachodzie znajduje się osiedla bloków i domków jednorodzinnych, zaś po przeciwnej stronie Zakopianki położone jest Krakowskie Centrum Handlowe Zakopianka gdzie znajdziemy kompleks Carrefour, Castorama i mniejsze markety – głównie budowlane"


Historia:
"Drugą, równoważną część Dzielnicy IX stanowią tereny dawnej wsi Borek Fałęcki, zwanej tak ze względu na istnienie w tej okolicy lasu iglastego, z charakterystyczna dominantą Góry Borkowskiej. Borek, którego pierwszym właścicielem mogła być osoba zwana Fałek (Chwałek), pierwszy raz wzmiankowany był w źródłach w 1382 r. w związku z przeniesieniem z prawa rycerskiego na kościelne, kiedy to Otto, syn Piotra z Gniewięcina oddał połowę wsi kapitule krakowskiej w zamian za część Szczyglic. Po sprzedaży części należącej do Mszczuja z Imbramowic kanonikowi krakowskiemu Nawojowi z Tęczyna, cała wieś przeszła w siedem lat później na własność kapituły.

W 1464 r. Kazimierz Jagiellończyk przeniósł wieś z prawa polskiego na niemieckie. W XV w. była we wsi karczma, młyn nad Wilgą oraz lasy dębowe i sosnowe. W XVI-XVIII w. założono folwark we wschodniej części centrum, zaś w północnej części wsi w wyniku wyrębu lasu powstał przysiółek Zaborze.


Załącznik:stary młyn w Borku_e.jpg

Za czasów przedrozbiorowych Borek Fałęcki należał do parafii św. Jakuba na Kazimierzu. W latach 80. XVIII w. przez Łagiewniki i Borek Fałęcki przeprowadzono tzw. trakt cesarski z Wiednia do Lwowa (obecna ul. Zakopiańska), z komorą celną w Borku przy granicy z Łagiewnikami, zaś w sto lat później przez wieś przeprowadzono linię kolejową do Oświęcimia, na której w 1910 r. ustanowiono przystanek kolejowy Borek Fałęcki.

Pod koniec XVIII w. Borek Fałęcki przeszedł na własność Funduszu Religijnego, następnie w ręce prywatne i wtedy to na miejscu folwarku powstał zespół dworski (do dziś zachował się dwór z XIX w. i fragmenty parku krajobrazowego). W 2. połowie XIX w. powstał nowy młyn, cegielnia oraz Fabryka Świec i Mydła L. Bochenka i J. Celińskiego. Od 1884 r. biegł przez Borek Fałęcki odcinek linii kolejowej do Oświęcimia ze stacją Kraków-Swoszowice. Wieś liczyła wówczas ponad 400 mieszkańców i około 70 domów.


Załącznik:Walcownia żelazna.Borek Fałęcki.jpg

W 1901 r. Bernard Liban uzyskał zgodę na założenie fabryki sody i uruchomił ją w 1906 r., w trzy lata później wydzierżawiając zakłady belgijskiemu koncernowi Solvay, który rozbudował je i w 1921 r. wykupił. Pracownikiem zakładów Solvay był w czasie okupacji niemieckiej Karol Wojtyła.

Załącznik:Fabryka Sody w Borku.jpg

W 1905 r. Juliusz Epstein wybudował w Borku Fałęckim hutę żelaza z piecem martenowskim i walcownią, przekształconą w 1919 r. w "Hutę Żelazną Kraków". W latach międzywojennych działała we wsi cegielnia, wtedy też po zachodniej stronie ul. Zakopiańskiej wytyczono Rynek Fałęcki i wychodzące z niego ulice, założono również park Solvay. W 1925 r. erygowano w Borku Fałęckim parafię, zaś w latach 1937-39 na Górze Borkowskiej wzniesiono kościół Matki Bożej Zwycięskiej, ukończony w 1975 r.

Gmina Borek Fałęcki – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-?, w woj. krakowskim (dzisiejsze woj. małopolskie). Siedzibą władz gminy był Borek Fałęcki (obecnie część dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki w Krakowie).

Gmina zbiorowa Borek Fałęcki została utworzona 1 sierpnia 1934 roku w powiecie krakowskim w woj. krakowskim z dotychczasowych jednostkowych gmin wiejskich Borek Fałęcki, Brzyczyna Dolna, Gaj, Jugowice, Kobierzyn, Libertów, Lusina, Łagiewniki, Opatkowice i Pychowice. W 1941 r. tak Borek Fałęcki, jak i sąsiednie Łagiewniki włączono do Krakowa. 18 stycznia 1948 roku część gminy Piaski Wielkie (siedziba gminy Borek Fałęcki oraz gromady Jugowice, Kobierzyn, Łagiewniki i Pychowice) została włączona do Krakowa.Brak informacji o dacie zniesienia gminy, lecz jednostka nie występuje już w spisie gmin z dnia 1 lipca 1952 roku.

Po wojnie powstało w południowo zachodniej części Borku Fałęckiego duże osiedle domów jednorodzinnych Kliny. Borek początkowo składał się z tzw. Osiedla Pięciodomków oraz pojedynczej zabudowy. W roku 1950 do Borku podciągnięto linię tramwaju nr 8. W tym samym czasie ruszyła budowa bloków wielorodzinnych, zakończona w 1955 r. Powstało 18 bloków (4 jednopiętrowe i 14 dwupiętrowych), ich mieszańcami byli głównie pracownicy: Solvaya, Kabla, Armatury, Instytutu Odlewnictwa, nowohuckiego kombinatu, Sądu i Prokuratury, Szkolnictwa i wielu innych zakładów pracy Krakowa. Teren wokół bloków był zupełnie pusty, o nawierzchni piaskowej. Głównym problemem ówczesnych mieszkańców było ogrzewanie mieszkań (zdarzało się, że temperatura w domach spadała do kilku stopni Celsjusza). Z czasem pojawiły się chodniki, drogi asfaltowe, teren zazielenił się. Z kolei na przełomie lat 70. i 80. w północno-zachodniej części Łagiewnik powstało os. Cegielniana, na którym w 1983 r. erygowano parafię Matki Bożej Saletyńskiej, a w ostatnich latach wzniesiono kościół według projektu Witolda"


Borek Fałęcki dzisiaj:
"Dziś Borek Fałęcki to zdecydowanie jedna z najbardziej bezpiecznych, czystych i zielonych części Krakowa. Park Solvay, Klub Sportowy Borek sprawiają, że dzieci i młodzież mają gdzie spędzać swój wolny czas."

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • spaniele.keep.pl