Live For Speed by Michal 011093

My robimy dol i gore w podlogowce z racji montazu pompy ciepla .
Ocieplenie zewntrzne 15 cm styropian ,dach 25 cm welna ( 0,35 )+ jetki 10cm ,podloga na gruncie ok.10cm styropian. Okna mamy plastik SALAMANDER (grube ramy i jakosc ale kasa duuza ,szybki 1.0) brama KRISPOL tez ocieplona chyba 4 cm fabrycznie. Nie oszczedzamy na ociepleniu bo takie oszczednosci sie szybko okaza drogie ! Drzwi wejsciowe drewniane u stolarza beda sie robic ok.8cm grubosci. Domek mamy z pustaka ceram. 30cm grobosci.
Mam pytanie czy ocieplacie sciany w garazu 3cm wg. projektu . My robimy tylko sufit 10 cm a ,sciany nie ze wzgledu na nie praktycznosc rozwiazania ![/img]




W tym sek ze ja chce sam obliczyc opor cieplny, bo znalezc go to nie problem np. w tym calym OZC jest podany dla:

"Mur c cegly porotherm 44 P+W na zaprawiec cieplochronnej"
R=3,055

No i chodzi o to ,ze pewnie jakos sie to powinno dac wyliczyc (raczej watpie ze tylko laboratoryjnie ustala sie taki parametr). Tym bardziej ze znalazlem w normie wpolczy przewodz ciepla dla muru z ceram poryzowanej, a dokladnie:

"Mur z pustakow ceramicznych drazonych szczelinowych , na zaprawie cieplochronnej" dla ceramiki takiej jak porotherm bedzie to 0,25. I teraz jak ta informacje wykorzystac :roll:

W sumie pobawilbym sie 8) ,ale jak :roll: Trzeba by znać opór samej ceramiki poryzowanej,znac grobości ścianek ich ilość ,ilość komór(pustek) i opór powietrza i moze wtedy coś spróbować z tego sklecić :wink: z tego co wiem jednak to si robi laboratoryjnie (choć pewnie nie zawsze - jakoś wstępnie trzeba to policzyć)



Witam - i dziekuje za przybliżone wydatki na dom.Ja jestem na skończonym stanie zerowym i wyszło mi za wszystki 37.400zł - miałam duż spadek poziomu - fundamenty róznica nawet do 1,7 m ,więc betonu i piasku weszło dużo ( oczywiście nie liczyłam w tym utwardzenia drogi 2 tys.. przyłacz tymczasowego elktr.1,3tys. projektu domu z adaptacja 3,5 tys. ( tych wydatków nie wliczałam do stau zerowego , wydatki wszystkie sa ujete w exelu i liczę ile mi jeszcze zostaje do wydania. Kupiłam też pustaki ceram.uniporn 20 tys. zł
dachówke cer. TONDACH "hranice" z oknami dachowymi 18 tys. zł
Teraz czekaja mnie jeszcze kominy , wieźba i na co jeszcze może wystarczyć pozostała kwota ? To sie okaże jak skończę stan surowy. Pozdrawiam .
Maria



Kolega przeanalizował fachowa prasę i parametry poszczrgólnych materiałów przedstawiają się następujaco: :lol:
- bloczki silikatowe na zaprawie cementowo-wapiennej grubości 18 cm - opór cieplny wynosi 0,24
- bloczki silikatowe na zaprawie klejowej gr.18 cm - opór 0,33
-pustaki ceramiczne szczelinowe 25 cm (zapr.cem.-wap.) - 0,69
-pustaki ceram.szcz. na zaprawie ciepłochronnej 25 cm - 0,78
-bloczki z betonu komórkowego 600 ( zapr. cem.-wap.) 24 cm - 0,8
-bloczki z bet.kom. 600 (zap.klejowa) - 1,15
- puataki z ceramiki poryzowanej na zapr.ciepł. 44 cm. - 3,05
-bloczki z bet.kom. 400 36,5 cm. na zapr.klej. - 3,28
- bloczki z betonu kom. 350 40 cm. - 4,17
- bloczki z betonu zwykłego 25 cm - 0,15
izolacjia cieplna ( styropian lub wełna mineralna ) - gr.20 cm - 5
gr.16 cm - 4
gr.14 cm - 3,5
gr.12 cm- 3
gr. 10cm - 2,5
gr.5 cm - 1,25
gr.4 cm -1
gr. 1 cm - 0,25
Wskazana suma oporów to 4,0. odpowiada to wsp. U=0,25.
Dla przypomnienia U=1 : R, gdzie R to wartość oporu danego materiału. 8)
np. bloczki z betonu komórkowego 600 ( zapr. cem.-wap.) 24 cm - 0,8 czyli 1 / (0,8 + 5 -w tym przypadku to stropian gr. 20cm.)=0,17 a dla porównania stropian gr. 16cm , przy tej samej ścianie daje 0,21 :wink:
I jest o czym rozmyślac !!!
Pozdrawiam



Sam jeszcze nie liczyłem. Mam jednak dane z etsdom - porównują kilka metod do swojej. Kosztowo wypada na korzyść ets, ale wydaje mi się, iż taką analizę należy przeprowadzić samodzielnie uwzględniając specyfikę projektu.
Dla przykładu (dane z ets 2007, zawierają robociznę), cena za m2 ściany:
- ETS DOM bloczek 25 cm, tynk zewn. cienkow. 0,3 cm, tynk wewn.GBK 12,5 mm (grubość ścianki 26,55 cm, U=0,28 W/m2K) - cena 197 pln
- mur ceramiczny 25 cm, styropian 11 cm, tynk wew GBK 12,5 mm, tynk zewn. cem. wap. 1,5 cm, mur z cegły ceram. 12 cm (grubość ścianki 50,75 cm, U=32 W/m2K) - cena 378,17 pln
- pustak MAX 29 cm, styropian 10 cm, cegła kratówka 12 cm, tynk wewn. 12,5 mm, tynk zewn. cem. wap. 1,5 cm (grubość ścianki 53,75 cm, U=0,3 W/m2K) - cena 490,51 pln

pozdr
tomek k



Obecnie w/g mnie najtaniej wyjdzie budowac dom typu " kostka" (z lat 70-tych,80-tych) w nowych materiałach .

Dom piętrowy, z podpiwniczeniem lub bez , dach jedno lub dwuspadowy(nachylenie 20-25 stopni, wentylowany kryty papą, garaż( jak musi byc to w bryle domu np. poziom piwnica)
Bryła domu np: 12m x 8 m usytułowana dłuższym bokiem na południe.

Zewnętrzne ściany 2-warstwowe( styrop + pustak ceram., gazobeton).
Dom bez balkonów i" wystających części " z bryły domu ( większe koszty budowy + problemy z zaciekaniem + brak mostków termicznych.)

Ocieplenie ścian i stropu styropian : sciany -styro.>12cm aby osiągnąć U poniżej 0,22 W/m2/K,
Ocieplony strop nad piętrem styro>25cm,
dla U poniżej 0,17 W/m2/K ograniczasz przez to koszty budowy dachu, wykończenia poddasza i ocieplania (wełna droższa niż styropian).

Stropy monolityczne ( łatwiej zmieniać położenie ścianek działowych)
Wszędzie tynk maszynowy cem-wapienny, okna mniejsze np. 140x140 typu 021,
Ogrzewanie jak jest możliwość to gazem i wtedy podłogówka, przy weglu grzejniki.



No ja myślę! Jak się czegoś nie zrobi dobrze a weźmie pieniądze to przyzwoitość nakazuje uznać reklamację.
Co do błędów, to oprócz wymienionych:
- ławy fundamentowe - błąd w obmiarze kosztorysowym
- stopa fundamentowa pod komin - brak w kosztorysie
- brak izolacji poziomej ścian parteru
- strop żelbetowy zaniżony - zaniżony o 10,27m obmiar, nie uwzględniono stęplowania
- kanały murowane z pustaków ceram. - brak w kosztorysie
- wiatrownice - brak w kosztorysie
- nie uwzględnione podkłady betonowe na gruncie
Trzeba wziąc pod uwagę, że zmieniono materiał na gazobeton /mój kosztorysant/ więc być może ma to przełożenie na uwzględnianie lub nie pewnych rozwiązań. Niestety nie znam się na tym. Jak widać są to błędy przede wszystkim złego pomiaru, więc raczej nie groźne. Ale trzeba być czujnym. Biorę też pod uwagę, że firma, która wykonywała wycenę chciała się "wykazać" i przesadziłą z gorliwością. Ale domek jest atrakcyjny i wart podjęcia ryzyka!



Witam ponownie
Fundamenty laliśmy z betonu wypożyczyliśmy płyty szalunkowe z Bytomia, przywieźli nam z projektem odpowiednią ilość i wysokość skręcaliśmy dwa dni przyjechała gruszka z pompą w dwie godziny było po robocie. Będziemy budować z poromuru jednowarstwową na zaprawie termicznej. Projektant ze względu na duże rozpiętości i inny rodzaj stropu który chcieliśmy zastosować przeprojektował nam strop w tej szeszej części. Mamy dwa podciągi przechodzące w poprzek na zakończeniach klatki schodowej i na tym będą oparte belki stropowe wyjdzie taniej (pustaki Ceram). Mamy w rodzinie budowlańców większość rzeczy robimy sami. Wybieramy więc takie rozwiązania które są dla nas łatwiejsze do zrobienia. Pozdrawiam



Czytając niektóre posty powyżej, dochodzę do wniosku, że albo mam zbyt skomplikowany dom, albo ślamazarną ekipę. Mój dom będzie miał około 300 m2 powierzchni całkowitej (około 200 m2 użytkowej). Jest "opisany" na kwadracie 14,3x14,3 m. Częściowe podpiwniczenie, parter, poddasze użytkowe, technologia tradycyjna murowana (pustaki ceramiczne, stropy ceramiczne CERAM). Wykopy pod fundamenty rozpocząłem 12 czerwca. Na mojej budowie pracuje non-stop (oprócz 7-10 dniowych przerw technologicznych) 5 osób. Kończy się sierpień, a ja dopiero w tym tygodniu będę zalewał betonem cały parter. Potem jeszcze ściany kolankowe, więźba, dachówka i ocieplenie całego domu wełną mineralną (ale bez tynków- tylko siatka szklana). Czyli w najlepszym układzie "wyrobię się" dopiero pod koniec września... Jakby nie liczyć wychodzi coś około 4 miesięcy. A chłopcy naprawdę się uwijają (codziennie od 7-16)...



Dziś przywieziono mi belki i pustaki stropu ceramicznego Ceram 45 (dawny Fert). Wcześniej się nad tym nie zastanawiałem, ale teraz naszła mnie wątpliwość, czy belki te są równie wytrzymałe, co zwykłe betonowe.

Jak bowiem wiadomo, w belkach stropu ceramicznego warstwa betonu jest cieńsza niż w normalnych betonowych, ponieważ beton znajduje się w ceramicznych kształtkach, a cała belka ma te same wymiary (szerokość i grubość) co normalna. Wprawdzie parametry wytrzymałości stropu są takie same jak terivy, ale to mnie do końca nie przekonuje.

Czy ktoś mógłby mnie oświecić w tej materii? Z góry dziękuję! :wink:



Bacha to tak jak ja
zbrojeń do fundamentów nie robiłam bo gotowałam obiad dla chyba dziewięciu osób znajomi i rodzina którzy to w tym czasie robili próbowałam wykopywać z mężem fundament no ale pomoc ze mnie była średna
izolacja p.wilgociowa pozioma i pionowa
osobiście wsypałam ręcznie cztery kamazy gruzu do fundamentów przy reszcie tylko pomagałam a było ich dziewięć
ocieplenie nadproży a teraz pomagam przy wieńcach i podciągach
sprzątanie cały czas za mężem
nie wiem ile jest pustaków stropowych ale też podaję mężowi ceram 60
wożenie pustaków oraz czasem zaprawy
nawet próbowałam murować ale wychodziło krzywo
zobaczymy co mnie jeszcze czeka
Praca przy właśnym domu nigdy nie jest ciężka przynajmniej dla mnie, każda nawet moja najdrobniejsza pomoc zbliża nas do spełnienia marzeń i chyba to daje mi siłe.
Pozdrowienia dla wszystkich a szczególnie dla kobiet budujących
Ache resztę na budowei zrobił mój mąż przy pomocy teścia czyli mojego ojca.
Siewonka



Ja po wielu analizach wybrałem strop ceramiczny FERT (CERAM) zbrojone belki ceramiczne, a pomiędzy - pustaki ceramiczne. Prosta robota, elegancki , "czysty" wygląd i zdecydowanie wygłuszające parametry.


Obecnie mam stan surowy więc puste przestrzenie wydawałoby się potęgują dźwięki, a u mnie tego nie zauważam.

Pozdrawiam.



mam problem.
chcialbym oprzec pustaki stropowe wprost na belce stalowej (dwuteownik 220) i nie wiem czy mozna to zrobic. belka stalowa dana jest pod slup drewniany. zwykle kiedy stosuje belki stalowe daje po obu jej stronach standardowe belki zelbetowe i na nich opieram pustaki, zalewacjac wszytsko betonem. w tym przypadku przeszkadza mi komin. moge oczywiscie odsunac sie od komina, ale w ten czas slup drewniany nie bedzie mi sie chowac w scianie, a na to nie moge sobie pozwolic.

dzieki za rady
jesli jakas bedzie:)



bardzo dobrze depi, bardzo dobrze, o to chodzi.

dlatego nie zostałem nauczycielem bo tak samo bym reagował :).

zawsze warto dołożyć styro. szczególnie ze jest tani teraz jak już dawno nie był. i wpływ jest istotny. ja zawsze powarzam, lepiej raz pare złotych wydać (na styro) i całe życie płacić mniej w zimie a w lecie mieć wiekszy komfort (chlodek).

ale tu raczej chodzi o edukację, bo ktoś kto buduje raz w życiu (i pewnie jedyny) nie musi znać wszystkich zasad i reguł. bombel nie musi o wszystkim wiedziec ani tego czuć - cóż, różnicy w U się nie dotknie - ale w portfelu czuć - wierz mi.

przeniosłem się z domu ok 70m2 - (ściany z niewiadomo czego - żużel, trochę cegły - różnie) ocieplenie 5cm styro do własnego 30cm porotherm P+W + 15cm styro - ok 150m2 i płacę mniej za gaz teraz niż wówczas, mimo że dom większy a gaz droższy (okna też lepsze, to fakt - ale jest ich więcej).

i z róznych opcji polecam taką - 30 ceramik + min 15 styro, 24(25) ceram + styro odrzucam jako nieefektywne - te pustaki ceramiczne nie są do ścian zew tylko wew nośnych - zły układ szczelin.
jak budować dla siebie - to raz a dobrze, taka ciekawostka - ściana 25 (te zle szczeliny) ma 2x gorsze parametry cieplne od 30.
jezeli koniecznie 25 to ytong lub podobne.

odradzam jednowarstowe - wymagają dużego reżimu - a chłopaki lubią sobie przemurować cegłą jak im coś nie pasuje - i po całej koncepcji ściany.
(znajomy miał taką sytuację- po prostu trza było ocieplić 5styro)



Gotowy komin ( pustak keramzytowy + wkład ceram. + ocieplenie) śr. 200mm ma wymiar zewn. 40x40 cm. Koszt 6 m. komina to mniej niż 1000 zł (kupiłem niedawno podobny) W razie potrzeby mam namiar na pobliską hurtownię :)



Ja mam sciany z U 220, wiec strop tez wybrałem ceramiczny - Ceram B 50 i jestem zadowolony.

Roznica miedzy stropami Ceram - Terriva polega przede wszystkim na materiale z ktorego wykonane są pustaki stropowe.



bardzo prosze o pomoc w znaleziniu pustaków stropowych CERAM-50 ,potrzebuje 130 sztuk mieszkam na ślasku ,PROSZE O POMOC , MÓJ emile : tonyk71@o2.pl

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • spaniele.keep.pl