Live For Speed by Michal 011093


Powiedzcie mi proszę, co jaki czas jest konieczna zmiana waty we wkładzie?
Max. tydzień.
a. kwestia higieny. E-fajka odkłada się gdzie popadnie, a na ustniki lubią się gromadzić różne bakterie.
b. "wata" ma swoje właściwości, mi po 5 dniach użytkowania pojemność wkładu spada poniżej 50%.

Wymieniasz albo cały wkład - kartridż, można zakupić suche jak i już gotowe zakropione.
Lub kupujesz watę perlonową >> sklep z akwarystyką. ;)


Zapraszam do siebie.
Najnizsze ceny, od jutra nowy asortyment.

Jeśli tylko na taką badziewną reklamę Cię stać to współczuję potencjalnym klientom.



Mi się też nudziło Kupiłem w akwarystycznym 1,5m węża o średnicy 1cm, przepiłowałem korpus od beznadziejnej, drewnianej fajki, powtykałem końce w węża, zacisnąłem zipami. Na koniec miejsca mocowania owinąłem wełną, żeby ładniej wyglądało. I mam piękny wężyk



Czyścik magnetyczny - jest przydatny przy czyszczeniu szyb z glonów wewnątrz akwarium bez moczenia rąk . Są rożne rodzaje dostosowane do każdego akwarium ( chodzi o grubość szkła) Można kupić tańszy który gdy się odklei od magnesu opadnie na dno i wtedy trzeba będzie wyławiać , lub taki który samoczynnie wypłynie na powierzchnie .

Odmulacz - Jest potrzebny do oczyszczaniu podłoża w akwarium bez konieczności restartu akwarium , ceny są zróżnicowane w zależności od firmy i gatunku .

Skrobak - ,,żyletka na kiju '' służy do usuwania glonów .

Sitko - Sitko jest przeznaczone do łowienia ryb , musimy kupić odpowiedniej wielkości dostosowany do naszych ryb .

Penseta - Służy do sadzenia roślin (nie koniecznie potrzebna )

Fajka akwarystyczna - urządzenie wykonane ze szkła w kształcie fajki, służące do odłowu z akwarium tarliskowego lub ogólnego, narybku najczęściej ryb żyworodnych , stosowanie fajki zamiast siatki akwarystycznej zapobiega uszkodzeniom ciała ryb.( Artykuł i zdjęcie fajki pochodzi z serwisu Wikipedia)



Filtr dotarł , postaram się podać kilka szczegółów jakich nie mogłem łatwo znaleźć przy opisach tego filtra w różnych sklepach. To nie recenzja bo nie mi oceniać jak się sprawuje, to za jakiś czas , i nie mam porównania z innymi filtrami. Chciałbym tylko skoro już mam tą maszynerię opisać w miarę dokładnie.
Lekkie zaskoczenie rozmiarami ; 190 / 170 / 385 cm poręczny to on nie jest.
Dobrze że mam pod akwarium szafkę i można tam wszystko schować,
działa bardzo cicho ,przepływ płynnie regulowany 0 -350 L/h więc spokojnie mogę puścić na połowę mocy , śmieci ładnie są zasysane a w zbiorniku nie ma wirówki .
Jeśli chodzi o wkłady :
pojemniki ( 4szt ) są duże 10,5cm / 13.5 cm / głębokość 6,5cm .
Wkłady w zestawie:
- gąbka czarna średnica oczek około 2mm
( mniej więcej taka sama jak w filtrze HAILEA BT 700 )
- włóknina biała – coś podobnego do grubej waty
- zeolit gruby
- jakaś ceramika
wąż dodany w komplecie gruby i sztywny ( średnica zewnętrzna 1,9cm wewnętrzna 1,5cm) 2x 1m
fajki- długość od dołu do miejsca ‘zagięcia –mierzona od wewnętrznej 27cm.
Średnica wewnętrzna 1,4 zewnętrzna 1,6mm.
Przydało by się dokupić kilka porządnych przyssawek żeby to umocować.

Jedna uwaga- przy regulacji przepływu trzeba bardzo uważać szczególnie ustawiając przepływ na minimum. Przy zbyt mocnym przykręceniu przepływu głowica „wyskakuje’ i nieszczęście w postaci zalanego mieszkania gotowe.

Opisuje w miarę dokładnie to na co według mnie trzeba by zwrócić uwagę.
Nie oceniam bo się nie znam ale może bardziej doświadczonym osobom te dane pomogą w ocenieniu tego filtra, ewentualnie kupującym podpowiedzą co trzeba by dokupić żeby usprawnić albo ulepszyć przedmiot i od razu zamawiając np. filtr można by poszukać u tego samego sprzedawcy np. porządnych przyssawek , bo bez nich nie widzę możliwości dobrego zamontowani filtra.

I tutaj propozycja dla administratorów, zajmuje się hobbystycznie nie tylko akwarystyką, udzielam się w miarę posiadanego czasu i umiejętności na innym forum- mniejsza o to na jaki temat, ale bardzo pomocny jest dział recenzje. Można by dodawać opisy poszczególnych produktów, szczególnie tych droższych, z krótką charakterystyką , wymiarami jakie nieraz trudno znaleźć w opisach sklepów. Recenzje nie muszą być robione przez bardzo doświadczonych akwarystów – choć tak było by najlepiej - każdy szczegół ważny przy ocenie można sfotografować i umieścić w sieci a osoba bardziej doświadczona wypowie się czy takie rozwiązanie techniczne jest godne polecenia czy może szwankować itp.
Wydaje mi się że to dobry pomysł , oszczędzi szukającym wiele roboty, a piszącym wiele nerwów przy pisaniu po raz któryś o jakimś produkcie, w takim dziale były by recenzje i wypowiedzi użytkowników.



Witam!!

Proponuje posiadaczom MZ z elektronicznym zapłonem, najczęściej spotykaną jego wersją, gdyż nie wszyscy zapewne wiedzą, że były aż trzy wersje tego zapłonu, na stronie http://www.mz-b.de/ifo/etz-igni/eignit.htm sprawdzcie każdą, najczęstsza to ta pierwsza, type a, z typem b spotkałem sie dwa razy, na allegro ostatnio ktos go nawet sprzedawał, cały komplet, a typu c nigdy nie widzialem poza tą stronką, układ z powodzeniem i tak mozna by założyć do każdej wersji ale mniejsza o to

Układ, który proponuje zbudować nie wymaga wielu elementów i pracy i choć i tak znajdą sie tacy którzy wolą obserwować iskre, to napewno część podłapie pomysł, chociażby dlatego, że obserwowanie iskry jest niewygodne, grzeje sie cewka niepotrzebnie a przy braku kontaktu z masą przepięcia moga w skrajnym przypadku uszkodzić cewke czy impulsator/sterownik. Służy on do wizualnego lub dźwiękowego sygnalizowania momentu w którym przy obrocie wału na wyjściu impulsatora pojawia się impuls idący do sterownika, to tak bardziej obrazowo, troche dokładniej na wyjsciu impulsatora jest utrzymywany stan niski(bliski masy) a podczas zapłonu masa znika z wyjścia(stan wysoki). Jak napisałem sygnalizacja jest wizualna lub dźwiękowa, to taki indywidualny mój kaprys, oczywiście mozna zrezygnowac z przełącznika hebelkowego i któregoś z elementów sygnalizacyjnych i wykorzystać tylko jeden z torów sygnalizacji. Podwójny tor jest jednak lepszym pomysłem, jeśli ogłuchniesz lub oślepniesz nadal będziesz mógł sprawnie ustawić zapłon, no prawie

Ok więc do zbudowania układu potrzebne będą elementy w sumie za góra 10zł, schemat i ich spis jest na skanie poniżej, w sklepie poproście sprzedającego żeby oznaczył wam nóżki tranzystora, co do jego typu (PNP czy NPN) to róznica w zastosowanym egzemplerzu będzie polegać tylko na tym, że w momencie zapłonu albo będzie sie zaświecać albno gasić dioda(alternatywnie piszczeć buzzer). Przy odrbinie wprawy zbudujecie układ w solidnym tzw. "pająku" proponuje sie wzorować na skanie mojego, powstal on z potrzeby chwili więc nie wygląda najlepiej ale tak za to działa Po zbudowaniu pająka zamiast obudowy użyłem silikonu(do klejenia akwarium, można kupić w akwarystycznym), którym zalałem urządzonko formując je na kształt prostopadłościanu, silikon po stwardnieniu jest bardzo wytrzymały więc nic sie nie przemieszcza, na górze widać przełącznik, diode(użylem zielonej ) i buzzer(brzęczyk/pipczyk jak kto woli ), na dole są widoczne trzy sprężynki, wykonane z pociętej na trzy części odginki wtyczki małego metalowego jack'a 3.5mm do sprzętu audio, końcówki takie mozna kupić również w sklepach elektronicznych. Te trzy sprężynki na jego dole umożliwjają szybkie i pewne zamocowanie czujki na blaszkach wystających z obudowy uchwytu przewodów przy impulsatorze. Uwaga, wcześniej należy zdjąć zielony czyli środkowy przewód ze złączki, nie jest to obowiązkowe, ale wówczas podczas działania dioda(brzęczyk) nie będą całkiem gasnąć(milczeć) i niepotrzebnie będzie pracować cewka, czyli pobierać nam prąd z aku i zamieniać go na ciepło... Warto więc zdjąć ten jeden przewód, wówczas po zaopatrzeniu sie w czujnik zegarwy położenia wału możemy w naszej MZ cały dzień bawić się w ustawiane zaplonu dokładnie na 2,50000mm przed GMP bez obawy o nic Aha, odwrotnie założenie czujnika nie powoduje uszkodzenia ani czujnika ani impulsatora, więc ukłąd jest nieinwazyjny

W razie pytań czy wątpliwości piszcie
Pozdrawiam i życze zawsze dobrych ustawień

UWAGA!!

Jeszcze zanim pamiętam taka mała ale bardzo ważna uwaga dla osób posiadajacych elektronika!! Jako że jest on bardzo wrażliwy na skoki napięc w instalacji, zakłócenia, bardzo ważne jest stosowanie fajki z rezystorem przeciwzakłóceniowym, poprostu dobrej markowej fajki NGK czy Boscha, żadnej podróby czy też łączenia przewodu wysokiego napięcia odrazu do świecy, wiocha ale i takie osoby sie znjadują których nie stać na fajke, może tez być przewód zapłonowy z kńcówką od samochodu, dużo osob w tym i ja zakłada przewody silikonowe dobrej jakości np od malucha, w ich końcówkach są już elementy przeciwzakłóceniowe, ich brak powoduje powstawanie przepięć w instalacji i szybkie uszkodzenie impulsatora... Ostrzegam też przed świecącymi fajkami, były już posty na forum gdzie ktoś pisal że założył taką fajke i szlag trafił zapłon, więc nie radze, całkiem inaczej jest gdy sie ma klasyczny układ z przerywaczem.

Pzdr.
Janek

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • spaniele.keep.pl